Register over icke kontanta transaktioner

Vi driver en butik där omsättningen registreras med hjälp av kassan. Ofta vill kunderna betala för de inköpta varorna i utländsk valuta, särskilt i euro. Är posten i kassan i den fjärde valutan ytterligare?

I samband med konst. 111 par. 3a punkt 1 i mervärdesskattelagen, förvarar register med kassaregister, momsskattebetalare är skyldiga att göra en utskrift av ett skattekvitto eller faktura för försäljning, och dessutom att hantera det tryckta dokumentet till kunden.

I § 10 para. 1 punkt 14 i förordningen om tekniska villkor, även när i § 8 par. 1 punkt 14 i kassareguleringen, som innehåller information som ska tas emot på ett skattekvitto, måste vi nödvändigtvis betyda den valuta där försäljningen registreras, åtminstone för hela bruttosalvbeloppet.

Huvudkriterierna och de tekniska förutsättningarna som ska uppfyllas av kassaregistreringar registreras emellertid i avsnitt 2 i förordningen om tekniska villkor.

Ja, när det gäller § 14 mom. 1 av denna lag att sälja programmet i kompositionen bör ha bl.a. funktion: att möjliggöra skatt införandet av döpa den valuta som försäljningen registreras eller dess genväg och även programmeras i förväg om ändringen genom införandet av stunder av tid och ändra; spara datum och starttid för att hålla försäljningsrekord i en annan valuta i skatte minnet och även omvandlingen av summan av mängden bruttoförsäljning för andra valutor, med resultatet av beräkningen med måltiden kursen och avveckling av betalning du vill att omfattas av skatte kvitto skatte logotyp med logotypen för dataenheter ; omvandling måste framställas med en känslighets inte mindre än sex decimaler, och effekten av omvandlingen måste avrundas till två decimaler.

Förutom förkortningen av utländska valutanamn används benämningarna som används av Nasz Bank Polski.

Om skattebetalaren är meningsfull att sälja varor till konsumenter som betalar en avgift i utländsk valuta, måste de som regel kunna betala ett kassaregister, ordnade i en position som säkerställer växelkurserna.

Med ett formulär som har fastställts i studien kan man dra slutsatsen att betalningen för de köpta varorna är i euro, i det fall när kontraktets värde kommer att ges i zlotys. De regler som säger moms reglerar inte frågan om vilken växelkurs vi måste svara för att konvertera zlotybeloppet till euro.